Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi pytaniami, które pojawiają się na temat samocewnikowania.


Jeśli masz dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu z Telefonicznym Centrum Pacjenta Coloplast: 800 269 579 (numer bezpłatny) lub centrum.pacjenta@coloplast.com1. Jak często należy wykonywać cewnikowanie?
Około 4-6 razy dziennie lub z częstością zalecaną przez lekarza. Należy wykonywać cewnikowanie z taką samą częstością, jak przy prawidłowo funkcjonującym pęcherzu moczowym.2. Jaki rozmiar cewnika należy stosować?
Ważne jest, aby stosować właściwy cewnik i właściwy rozmiar. Personel medyczny pomoże dobrać właściwy cewnik.3. Jakie należy podjąć kroki, gdy nie jest możliwe wprowadzenie cewnika?
W przypadku niepowodzenia nie należy denerwować się lub wpadać w panikę. Należy się rozluźnić i odczekać kilka minut przed podjęciem kolejnej próby cewnikowania. Korzystna może być ciepła kąpiel. Jeśli problem z wprowadzeniem cewnika powtarza się, należy skontaktować się z personelem medycznym.4. Ile płynów należy wypijać w czasie dnia?
Należy wypijać około 1,5-2 litry płynów dziennie. Kolor moczu pomoże ustalić, czy wypijana ilość płynów jest właściwa.
Jeśli użytkownik pije odpowiednią ilość płynów, kolor moczu będzie jasny.
5. Jak ma postępować pacjent, który dużo podróżuje?
Cewniki SpeediCath® nie są dostępne we wszystkich regionach lub krajach. Tam, gdzie są dostępne, użytkownik wolałby nie troszczyć się o receptę od lekarza, gdy jest z dala od domu. Zalecamy zabrać ze sobą tyle cewników, ile wymaga czas trwania podróży. Aby uniknąć problemów celnych, można poprosić lekarza o pisemne potwierdzenie, że cewniki są pacjentowi potrzebne z powodów medycznych i że przeznaczone są do jego osobistego użytku.6. Czy są jakieś objawy, które mogą zaniepokoić?
Tak, jeśli użytkownik zauważy któryś z niżej wymienionych objawów, powinien skontaktować się z osobą profesjonalnie związaną z ochroną zdrowia: jeśli mocz jest mętny, ciemno zabarwiony, ma nieprzyjemny zapach, jeśli wystąpi uczucie pieczenia przy oddawaniu moczu lub cewnikowaniu lub jeśli potrzeba oddania moczu występuje częściej i jest nagląca. Podobnie, jeśli wystąpi gorączka, może to być objaw infekcji i należy wówczas zwrócić się o poradę do lekarza.7. Jak należy postępować, gdy nie jest możliwe wyjęcie cewnika?
Jest to rzadka sytuacja, ale jeśli się wydarzy, należy zachować spokój. Należy się rozluźnić i po 5-10 minutach podjąć następną próbę wyjęcia cewnika. Kaszel często pomaga rozluźnić mięśnie, co ułatwia wyjęcie cewnika.